سفارش تبلیغ
صبا ویژن


ب مثل بصیرت...میم مثل مطهری

 آغاز جلسات درس خارج فقه رهبر معظم انقلاب، همواره با شرح یکی از احادیث اخلاقی معصومین توسط ایشان همراه بوده است.

آنچه در ادامه می خوانید، یکی از احادیث اخلاقی شرح داده شده توسط رهبر معظم انقلاب را که در بیان فضیلت نماز شب است: 

حدیث:

کان فی وصیة النبی (صلی‌الله علیه و آله وسلم) لعلی (علیه‌السلام)َ: و عَلَیْکَ بِصَلوَةِ اللَّیْلِ وَ عَلَیْکَ بِصَلوَةِ اللَّیْلِ وَ عَلَیْکَ بِصَلوَةِ اللَّیْلِ و عَلَیْکَ بِصَلوَةِ الزَّوَالِ، و عَلَیْکَ بِصَلوَةِ الزَّوَالِ و عَلَیْکَ بِصَلوَةِ الزَّوَالِ[1]

ترچمه حدیث:

در وصیت پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله و سلم) بر امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) آمده است: بر تو باد که به نماز شب قیام نمایی و بر تو باد که به نماز شب قیام نمایی و بر تو باد که به نماز شب قیام نمایی، و سه مرتبه دیگر گفتند که بر تو باد که به نماز زوال مبادرت نمایی و بر تو باد که به نماز زوال مبادرت نمایی و بر تو باد که به نماز زوال مبادرت نمایی.

شرح:

فقراتی از وصیت نبی مکرم به امیرالمؤمنینّ (علیه‌السلام) را قبلا خواندیم، در ادامه حضرت سه مرتبه این جمله را تکرار می‌فرمایند: نافل? شب را بجا بیاور! معلوم می‌شود خصوصیاتی در بلندشدن در نیمه شب، سحرخیزی و عبادت کردن وجود دارد که در هیچ‌یک از نمازهای بیست و چهار ساعت دیگر، این خصوصیات وجود ندارد؛ لذاست که بر آن تأکید شد است.

نقل قولی را از مرحوم آقای حاج میرزا علی آقا قاضی (رضوان‌الله علیه) نقل کردند: اوایلی که مرحوم آقای طباطبایی به نجف رفته و با ایشان آشنا شده‌ بودند، ایشان می‌گفتند: در بین راه، به آقای قاضی برخورد کرد، ایشان به آقای طباطبایی اینطور توصیه می‌کنند: پسرم! اگر دنیا می‌خواهی، نماز شب بخوان! اگر آخرت می‌خواهی، نماز شب بخوان! یعنی اولین توصیه مرحوم میرزا علی آقای قاضی به این شاگردِ برگزیده برجسته همین نماز شب بود، دوستان بخصوص افرادی که بنیه جوانی دارند، این سفارش بسیار مهم را رعایت کنند، نگذارند نماز شب ترک بشود.

یعنی رفتار با نماز شب باید مثل نماز فریضه باشد، مادامی که قادرید و می‌توانید و محذور ندارید، اضطراری ندارید، حتما مقید باشید که نماز شب را بجا بیاورید. این را بایستی همه رعایت کنند. سپس فرمودند: علیکبِصَلوَةِ‌ الزوال، این را هم سه مرتبه فرمودند؛ به نظر می‌رسد، قرینه بِصَلوَةِ‌ اللیل که قبل فرمودند، نافله ظهر است نه نماز ظهر.

نماز ظهر، فریضه است، این تأکید مربوط به نافله ظهر است. اینجاهم مرحوم آقای قاضی (رضوان‌الله علیه) در یکی از مکتوباتی که به بعضی از تلامذه خودشان دارند، بر نافله ظهر خیلی تکیه می‌کنند، می‌فرمایند: اینصَلوَةِ الأوابین است. تعبیر مرحوم آقای قاضی است که نافله ظهر، صَلوَةِ الأوابین است. این هم جزو نوافل بسیار مهم است.[2]

 

 

 [1] - الشافی، صفحه 829

[2] - 18/1/1392نوشته شده در سه شنبه 93 تیر 10ساعت ساعت 10:51 صبح توسط سیدخدا| نظر

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Night Skin
دنیا و آخرت میخواهید نماز شب بخوانید/ جوانان مثل یک فریضه با نما - ب مثل بصیرت...میم مثل مطهری


ب مثل بصیرت...میم مثل مطهریادامه مطلب
نوشته شده در شنبه 99 دی 27ساعت ساعت 3:2 صبح توسط | نظرنظر بدهید
طبقه بندی:  

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Night Skin
pb:ItemCount/pb:ItemCount/ pluginspage=